Zootekni Bölümü; YZE içerisinde Alman mimarlarca tasarlanıp kurulmuş olan tarihi binalarında faaliyet göstermektedir. Bölüm yapısı içinde yer alan Hayvan Yetiştirme ve Islahı Anabilim Dalı, Yemler ve Hayvan Besleme Anabilim Dalı ve Biyometri ve Genetik Anabilim Dalı ayrı binalarda hizmet vermektedir. Zootekni Bölümü’nün eğitim, uygulama ve araştırma faaliyetleri Ziraat Fakültesi yerleşkesi içindeki hayvancılık işletmelerinde ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Haymana Araştırma ve Uygulama Çiftliği’nde yürütülmektedir.

Hayvan Yetiştirme Anabilim Dalı binası içerisinde; 2 derslik (11 Alt ve 11 Üst no’lu dershaneler), 1 seminer salonu, 1 kütüphane (Kadri Bilgemre Kütüphanesi), 1 öğrenci bilgisayar ve internet odası (Düzgüneş Öğrenci Odası) ve 1 laboratuvar (üreme fizyolojisi ve endokrinoloji laboratuvarı) bulunmaktadır. Yemler ve Hayvan Besleme Anabilim Dalı binası; 1 derslik (5 nolu dershane), 4 laboratuvar (temel yem analizi, enerji analizi ve hayvan besleme ve fizyolojisi laboratuvarları), 1 toplantı salonu ve 1 kütüphaneye sahiptir. Biyometri ve Genetik Anabilim Dalı Binası ise 1 derslik (6 no’lu dershane), 3 laboratuvar (1 moleküler genetik, 1 populasyon genetiği ve 1 bilgisayar laboratuvarı) bulunmaktadır.

Zootekni Bölümü Ziraat Fakültesi yerleşkesi içinde süt sığırı, süt keçisi, tavukçuluk (yumurta, broiler, hindi ve bıldırcın kümesleri), arıcılık işletmeleri ve arıcılık labaratuvarına sahiptir.